امیری حسین و نعم الامیر

شکر خدا را که در پناه حسینیم، عالم از این خوبتر پناه ندارد.

امیری حسین و نعم الامیر

شکر خدا را که در پناه حسینیم، عالم از این خوبتر پناه ندارد.

امیری حسین و نعم الامیر

سعی‌ام براین خواهد بود که برای رضای خدا بنویسم. معیار سنجشم هم فقط امام خامنه‌ای (حفظه‌الله) خواهد بود. ان‌شاءالله.

محسن علی‌بیگی

طبقه بندی موضوعی
پیوندها

بسم الله الرحمن الرحیم

 

 

 

پس از پیگیری چهار روز بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی و نتیجه رأی مجلس به آنان، چند نکته به دست می‌آید که قابل توجه است.

1. نتیجة نهایی آرای نمایندگان با صحبت‌های مخالفان و موافقان پیوند عمیقی ندارد و بیش از آنکه صحبت‌های صحن علنی مجلس شکل‌دهندة آرا باشد، جلسات و نشست‌ها در کمیسیون‌ها و اتاق‌های مجلس و به عبارت بهتر، این لابی‌ها بودند که نتیجة رأی اعتماد را رقم زدند. چه اینکه یکی از داغ‌ترین مباحثات دربارة وزرای پیشنهادی نفت، راه‌وشهرسازی و کار بود، اما آقایان زنگنه، آخوندی و ربیعی بر خلاف کسی چون آقای سلطانی‌فر که مخالفت چندانی هم در صحن علنی نداشت، هرچند با حاشیة امنیت کم رأی آوردند.

2. بررسی طیف رأی‌های پایین و بالا حکایت از آن دارد که افرادی رأی کمی را کسب کردند که دارای سوابق سوء سیاسی - اقتصادی و ارتباط با فتنه‌گران بوده‌اند. از طرفی آنان که دارای عنصر جوانی، تخصص و همچنین حسن سابقه در عرصة سیاست بودند، از رأی اعتماد بالایی برخوردار شدند که در این میان رأی آقایان، طیب‌نیا، چیت‌چیان، دهقان، قاضی‌زاده و رحمانی فضلی قابل توجه است.

3. حضور برخی افراد در کابینه بر اساس توافقات انجام‌شده، متضمن رأی‌آوری تمام افراد پیشنهادی بود [1] که رأی مجلس چند نکته را در بر داشت. اولا هرچند این سیاست تا حدودی جواب داد، اما رأی‌نیاوردن سه نفر از وزرای پیشنهادی، خط بطلانی بر لابی‌گری‌های بی‌قاعده کشید. ثانیا بیشترین آرا از آن کسانی شد که دارای سه خصیصة فوق بودند و نه آن افراد توافقی. توجه به این نکته نشان می‌دهد که چنان‌چه آقای روحانی، تمام افراد پیشنهادی خود را از اشخاص جوان، متخصص و دارای حسن سابقه انتخاب کرده بودند، بی هیچ زحمتی کابینه‌ای با رأی اعتماد بالا داشتند. نکته‌ای که باید در معرفی سه وزیر جدید مورد توجه قرار بگیرد.

4. با شرح آنچه در بندهای بالا رفت به چرایی رأی مجلس به کابینه می‌پردازیم:

چندی‌است (به‌ویژه پس از انتخابات) نظریه‌پردازان اصلاحات به این نتیجه رسیده‌اند که باید برای بازگشت به قدرت، سیر تلاش‌های نرم با رویکرد جبهه‌سازی و شبکه‌سازی‌های اجتماعی را پیش بگیرند و در واقع دولت آقای روحانی را به دولتی گذار برای تصاحب دولت دوازدهم تبدیل کنند. بدین منظور این افراد، آقای روحانی را قانع کردند که باید با تجربه‌گرفتن از آنچه در مصر می‌گذرد و ناشی از پیروزی حداقلی اخوان‌المسلمین است، شبکه‌های اجتماعی و تضمین‌کنندة گفتمانی خود را تقویت کرده و خود را آمادة مقابله با منتقدان و تصاحب مجلس دهم کند. شبیه این مطالبه نیز، در دیدار اعضای حزب منحلة مشارکت با یکی از کاندیداهای رد صلاحیت‌شدة ریاست جمهوری مطرح شد که در صورت پیروزی، ما هیچ مطالبه‌ای نداریم، مگر آزادی رسانه‌ای و سیاسی برای انجام کارهای فرهنگی. از این رهگذر اصلاحات، گزینه‌های پیشنهادی وزارت‌خانه‌های آموزش و پرورش، علوم، ورزش و جوانان، کار و جهاد کشاورزی را از آن خود کرد. [2] و [3]

هرچند در بین افراد پیشنهادی، گزینه وزارت‌خانه‌های نفت و راه و شهرسازی هم دارای سوابق سوء سیاسی و اقتصادی بودند، اما بدنة نخبگانی انقلاب و به‌ویژه نمایندگان مؤثر این جریان در مجلس (که حائز اکثریت افراد در مجلس نیستند) به این نتیجه رسیدند که توان خود را برای اقناع دیگر نمایندگان (اصول‌گرا) جهت رأی‌ندادن به آقایان میلی منفرد، نجفی و سلطانی‌فر صرف کنند. انتخاب این راهبرد به این دلیل بود که سه وزارت‌خانة نامبرده، وزارت‌خانه‌هایی با ظرفیت‌های اجتماعی هستند که بستر مناسبی برای شبکه‌سازی‌های اصلاح‌طلبان تندرو (فتنه‌گران) فراهم می‌آورند. از سوی دیگر وزارت‌خانه‌های کار، راه و شهرسازی، جهاد کشاورزی و نفت، مربوط به تیم اقتصادی رئیس جمهور می‌شود که علاوه‌بر مشغله‌های فراوان برای رسیدگی به امور مردم و مطالبات فراوان اقتصادی (از جمله سامان‌دهی 100 روزة اوضاع)، در صورت رأی‌نیاوردن هر یک و یا تعدادی از آن‌ها و همچنین موفق‌نبودن دولت در سامان‌دهی معیشت مردم، رسانه‌های پرهیاهوی اصلاحات (که از این به بعد بر تعدادشان افزوده خواهد شد) چنین جنجال خواهند کرد که مجلس اصول‌گرا مانع از رسیدگی مطلوب دولت به اوضاع اقتصادی شد و باید برای بهبود شرایط، مجلس دهم را تغییر داد.

 

نمودار رأی اعتماد مجلس به کابینه یازدهم

 

اکنون با اشاره به آنچه گفته شد و با توجه به رأی اعتماد مجلس به کابینه، می‌توان موارد زیر را نتیجه گرفت:

1. لابی‌های غیراصولی و بدون توجه به منافع اصلی انقلاب نتیجه نداده و تنها باید بر اساس اصول و اهداف نظام، کنش‌های سیاسی را ترتیب داد.

2. چنان‌چه برای فعالیت در بدنة قوة اجرایی، از افراد متخصص، جوان، پرتلاش، مردمی و معتقد به اصول انقلاب استفاده شود، مورد توجه مجلس و مردم واقع خواهد شد.

3. برائت از فتنه و مرزبندی با فتنه‌گران از اصول کنش‌های سیاسی در قالب نظام شده است، آنچنان‌که هر کسی در زمینة فتنة 88 کارنامة خوبی از خود به جای نگذاشته بود، یا رأی نیاورد و یا با رأی پایین و معنادار به وزارت‌خانه راه پیدا کرد. در این زمینه تصریح و تلویح برخی از آقایان به فتنة 88 که خود حاکی از تأیید سلامت نظام و دروغ‌گویی فتنه‌گران بود، قابل توجه است.

4. با این رأی اعتماد مجلس، طرح استحاله‌طلبان و فتنه‌گران برای شبکه‌سازی‌های اجتماعی و زمینه‌چینی‌های سیاسی تا حدودی عقیم ماند. از طرفی با شکل‌گیری کامل تیم اقتصادی کابینه، زمینه برای خدمت دولت به مردم و رفع مشکلات اقتصادی فراهم شده و دولت باید خود را آمادة پاسخ‌گویی به مطالبات 100 روزه و یک‌سالة افکار عمومی کند.


اسناد:

1. دویچه‌وله: زیباکلام: روحانی برای رای اعتماد کل کابینه از قبل توافق کرده است

2. مشرق: خیز نظریه‌پردازان اصلاحات برای احیای "فشار از پایین؛ چانه زنی در بالا"

3. مشرق: آیا اصلاحات با مدل «اخوان المسلمین» به قدرت باز می گردد؟


نظرات  (۲۳)

با سلام

به وبلاگ حقیر سر بزنید و 2 نامه را که نوشته ایم در صورت امکان امضاء کرده و به دیگر دوستان فضای مجازی نیز اطلاع دهید که امضاء کنند. نامه اول خطاب به دکتر احمدی نژاد و تقدیر از زحمات 8 ساله ایشان می باشد. نامه دوم خطاب به رییس قوه قضائیه در راستای محاکمه فتنه گران دروغگوی سال88 و دشمنان رای ملت می باشد که متاسفانه 4 سال است به دلایل نامشخص به تاخیر افتاده است. منتظر حضور و همکاری شما

 • امین داوری
 • در کل بنظرم کابینه خوبی تصویب شد

  بروزم با:
  حتی تختی هم سرش را خم کرد!
 • مانی خردمند
 • سلام لینک شدی
  (سجادم)
  پاسخ:
  سلام
  ممنون
 • سیاوش آقاجانی
 • سلام برادر، به وبلاگ سلمان علی ع آمده بودی و دعوتم کردید برای این مطلبتان، ضمن سپاس از دعوت تان و این مطلب خوبتان، به نظرم اگر چه اقدام مجلس خوب بود ولی عالی هم نبود. به نظر می رسد اگر جوابیه سپاه درمورد وزارت نفت خوانده می شد او نیز نمی توانست رأی اعتماد بگیرد ولی در هر صورت الخیرفی ما وقع، به قول یک بنده ی خدایی می گفت ما را به سمت راست هدایت کن، لااقل راه راست را به سمت ما کج بفرما :)
  پاسخ:
  سلام داداش جون
  ممنون از حضورتون
  با رأی کامل به تیم اقتصادی و عدم رأی به تیم اجتماعی اصلاح طلب، در واقع جلوی نقشه شوم آینده گرفته شد که خیلی مبارک است.
  حالا دولت هیچ بهانه ای برای عدم خدمت به مردم و رفع مشکلات معیشتی آنان ندارد (که در صورت وجود مشکلات تقصیر را به گردن مجلس می انداختند که رأی نداده و زمینه حرکتهای افراطی را شکل میدادن)، در عوض شبکه سازی اصلاحات هم مختل شد. (البته تا حدودی، بالاخره سازمان میراث فرهنگی هست)
 • مانی خردمند
 • من فکر نمیکنم اونا خیلی راحت شکست راهبرد خودشون رو قبول کنن اونا حتما ب دنبال نفراتی خواهند گشت ب با پوست میش باشند
  پاسخ:
  اون که صد البته
  اما ما هم باید مثل این دفعه هشیار باشیم
 • احسان اکبری
 • سلام
  مطلب خوبی بود
  هرچند با کلیت عقایدت به شدت مخالفم و اصلا از پایداری خوشم نمیاد ولی این مطلبت خیلی قوی تر و بهتر از مطالب دیگه بود. یعنی گزاره هاش هرچند غلط ولی خوب کنار هم چیده شده بود.
  پاسخ:
  سلام احسان جون
  اولا من طرفدار محض پایداری نیستم، خوبی هاش رو می پذیرم و عیبهاش رو هم رد میکنم
  دوما اگر وقت کنم یه مطلب درباره جایگزینی یک چهره عالم و فاضل به جای علامه مصباح می نویسم (در واقع تغییر تاکتیک حزب الله برای ادامه مسیر)
  سوما پیوست متن بنابر ادله درست و معین با نتیجه مشخص هست و گسست چندانی نداره (هر چند شاید بیان آنچه در ذهن بوده، خوب به قلم نیامده باشد)
  سلام. تحلیل خیلی خوبی بود. من هم در همین فکر بودم که چطور شد وزرای تیم اقتصادی که سابقه بدتری داشتند توانستند رای اعتماد بیاورند اما وزرای تیم علمی آموزشی نتوانستند. انتصاب آقای نجفی هم به عنوان ریاست گردشگری نظر شما را تایید می کند.
  با نسل سوخته و همه یاران هاشمی به روزم.
  نظر که بدهید کامل کننده لطفتان است.
  در ضمن شما را باافتخار لینک کردم.
  اگر مایل بودید که البته باعث افتخار بنده است با نام محسنون(دغدغه های یک اهل فرهنگ) لینک کنید.
  در پناه حق باشید. یا علی
  پاسخ:
  سلام داداش جون
  تازه اگر سایتهای ضدانقلاب و فتنه و تئوریسینهای اصلاحات و کسی مثل تقی رحمانی رو ببینید، از این رأی خیلی ناراحتند و به اهمیت جامعه مدنی (شبکه های اجتماعی) اشاره میکنند
  یا علی
  پاسخ:
  علیک سلام داداش جون
 • مهدی ابراهیمی
 • سلام
  خیلی خوب است.تشکر.
  در خصوص نظر:
  فعلا باید صبر کنیم.همین که دوستان مشارکتی و اصلاح طلب از قدرت یافتن اقناع شده اند جای بسی شکر.
  پاسخ:
  علیک سلام داداشی
  انشاءالله از هر شری در امان باشه این نظام
  سلام. با « پیام رای مردم را درک نکرده ای» به روزم. ممنو از حضورتان. یا علی
  پاسخ:
  سلام علیک
  یا علی
 • امیر یاربیگی درویشوند
 • سلام . تحلیلتان برخواسته از یک دید به قضایای رای اعتماد کابینه دکتر روحانی است و قابل احترام است . بنده نیز با بسیاری از نکات مطروحه ی نوشته ی شما موافقم ام به طور کلی می توانم بگویم که عملکرد مجلس شورا در این ماجرا مطلوب نبود و به قطع بعضی از وزرای پیشنهادی مستحق صدارت نبودند . البته جای شکر دارد که از مجلس به اصطلاح اصولگرا کسانی فغان برآوردند و مانع وزارت کسانی شدند که خود صحنه گردان فتنه بودند . خلاصه هر چند از زمین تا زیر زمین با مشی این دولت از ابتدا مخالفم اما آرزوی موفقیت برایش دارم . 
  پاسخ:
  سلام علیکم
  من معتقدم اون اراده ای که به رهبری حداد عادل باعث شد سلطانی فر رأی نیاره، اگر می خواست می تونست به ربیعی و زنگنه هم رأی نده، لذا از روی دلیل و حکمت رأی نداد و کار خوبی هم بود.
  شما اگر تارنماهای ضد انقلاب رو ببینید، ضمن اینکه مکرر دم از جامعه مدنی می زنند، ناراحتی شون از اینکه بخش امید کابینه روحانی رأی نیاورده، پنهان شدنی نیست.
  ما با دولت در چارچوب رفتار اماممون رفتار می کنیم. دیدار آقا با هیئت دولت رو ببینید.

  بسم الله الرحمن الرحیم
  باسلام
  لطفا به سایت سرویس وبلاگدهی رزمنده مجازی سری بزنید
  اطلاع رسانی فراموش نشود
  باتشکر
  مدیر سرویس وبلاگدهی رزمنده

  پاسخ:
  علیکم السلام
   سلام.
  با «او هم یک انسان است» به روزم.
  یا علی
  پاسخ:
  سلام داداش جون
  یا حسین
    سلام.
  با «ایستگاه آخر» به روزم.
  منتظر نظرات راهگشایتان هستم.
  یا علی
  پاسخ:
  سلام علیکم
  یا حسین
  سلام
  حرف های رهبر را در مورد رای مجلس ب کابینه بازخوانی کنید
  بروزم با:
  منوچهر [سید احمد] پلارک یکی از شهدای جنگ است که بیست سال‌ است برخی رسانه‌ها ادعاهای عجیب و اغراق‌آمیزی درباره زندگی و مزار وی منتشر می‌کنند.

  چند سالی است که بوی عطر مزار شهید پلارک، برخی را از فلسفه شهید، شهادت و راه و روشی که رفته‌اند، گمراه کرده است. جدای از این‌که بوی عطر از کجا و چگونه می‌آید!!، این‌که این کار باعث شده شهدای والامقام دیگری که در کنار این شهید آرمیده‌اند، از نظرها پنهان بمانند، بحث مهم‌تری است. بماند که مقامات معنوی شهید پلارک نیز، از این آسیب در امان نمانده است.
  ادامه در...
  پاسخ:
  سلام علیکم
  به نظرم بحث شهید منوچهر پلارک یه ظرافت خاصی میخواهد. با دقت به این موضوع بپردازید
 • طلبـــــه جوانـــــــــــ
 • سلام دوست من
  وقت بخیر
  بی زحمت بنده رو با نام زندگی اما به سبک طلــــبگی لینک کنید
  ممنون
  منتظر پاسخ شما هستیم
  پاسخ:
  سلام داداش جون
  انجام شد عزیز
  سلام.
  به طور غیر منتظره ای آپم!
  میل خودتونه اما اگر نیاید از کفتون رفته!
  حالا خود دانید
  یا علی
  پاسخ:
  سلام آقا محسن
  یا حسین
  سلام.
  و جواب «اگر جای این خانم بودید»
  یا علی
  پاسخ:
  سلام داداش جون
  وبلاگتون که نمیاد
  سلام
  بروزم با «مشت محکمی که شهریاری ها نتوانستند به پوزه ی دشمن بزنند»
  منتظر دیدگاههایتان
  پاسخ:
  سلام
  واقعا کار خانم حیدری شایسته بود
  سلام
  نظر خواهی دارم، خوشحال میشم نظرتون بدونم
  راستی چرا کم کار شدید منتظریم
  ممنون از حضورتون
  یا علی
  با سلام
  جالب بود
  تصاویر خام شهید مدافع حرم حسین نصرتی(محمودرضا بیضایی)
  در بلاگ galam.blog.ir
  ضمنا خوشحال میشم اگه افتخار تبادل لینک بدین
  با تشکر یا علی
  سلام آقا محسن
  الان که دولت افتاده دست اصلاح طلبا و دارن یکی یکی سنگرای جبهه فرهنگی رو شخم میزنن تا جایی که صدای غمناک آقا درباره مباحث فرهنگی رو باز هم درآوردن،  بعد از مشاهده سایت فضای فانتزی با قرار دادن کد لوگوی اون تو وبلاگتون کمک کنین ان شاء الله خاکریز انیمیشن رو فتح و تثبیت کنیم.
  هر نظر انتقادی یا پیشنهادی درباره این وبلاگ یا نقد و تحلیلی در خصوص انیمیشن های کشور و دنیا دارید هم به ما بگین تا به اسم خودتون تو فضای فانتزی کارش کنیم.
  دست شما درد نکنه
  دوستان ارزشی دارای سایت یا وبلاگ مربوط به عرصه انیمیشن که میشناسین و دوست دارید لوگوی سایتشون به همراه کدش تو فضای فانتزی قرار داده بشه رو هم به ما معرفی کنین.
  موفق باشین
  یا علی (ع)

  http://fazafan.blogfa.com

 • دوستدار اسلام
 • سلام قولا من رب رحیم

   

  به دنبال درخواست بسیار مهم دکتر رحیم پور ازغدی برای برگزاری کرسیه های آزاد اندیشی اقتصاد در نماز جمعه ی تهران، و عدم همکاری مسئولین ذیربط بدلیل فشارهای وارده از سوی اقتصاد دانان غیر اسلامی در داخل کشور، از شما وبلاگ نویس عزیز تقاضا داریم که به میزان توان خود مطلبی در خصوص لزوم طرح بحث های "اقتصاد قرآنی" در مهم ترین و پرتعداد ترین تریبون دینی کشور، در وبلاگ خود منتشر کرده تا از اندک اندک این مطالب در کنار هم موجی پدید آمده و به گوش تئوریسین های اقتصادلیبرال در کشور برسد تا بلکه قدمی در راستای زدودن مظلومیت و مهجوریت از قرآن برداشته باشیم.

   

  برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی نظریه های تولید شده ی اقتصاد اسلامی، می توانید به وب سایت http://www.kadamaei.ir/ و همچنین وب سایت http://reba.ir/ مراجعه نمایید.

   

   

  « ما تا به امروز می بایست مدل بومی اقتصاد را به دنیا عرضه می کردیم. ما باید هم کارآمدی در جهت رشد رونق اقتصاد، هم کارآمدی در جهت تأمین عدالت را به دنیا نشان میدادیم.»

  بیانات رهبری - 85 (دیدار با دست اندرکاران اصل 44)

   

  و تا به امروز هنوز...

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی