امیری حسین و نعم الامیر

شکر خدا را که در پناه حسینیم، عالم از این خوبتر پناه ندارد.

امیری حسین و نعم الامیر

شکر خدا را که در پناه حسینیم، عالم از این خوبتر پناه ندارد.

امیری حسین و نعم الامیر

سعی‌ام براین خواهد بود که برای رضای خدا بنویسم. معیار سنجشم هم فقط امام خامنه‌ای (حفظه‌الله) خواهد بود. ان‌شاءالله.

محسن علی‌بیگی

طبقه بندی موضوعی
پیوندها

بسم الله الرحمن الرحیم

 

در ایام تبلیغات انتخاباتی، مستند اول جناب آقای دکتر روحانی عنوان داشت که برای اولین بار لفظ «امام» خمینی (ره) از سوی حسن روحانی در قبل از انقلاب استفاده شده و ایشان پیش‌قراول استعمال این لفظ ریشه‌دار در اعتقاد شیعه از سوی شخصیت‌های انقلابی بوده است. با قبول این مدعا، انتظاری به‌جا و مضاعف از آقای روحانی شکل می‌گیرد.***

بگذارید قدری موضوع را تشریح کنم.

کلیدواژه‌ها در ساحت اندیشه، برنامه و عمل اثرگذاری ویژه‌ای داشته و در واقع ریشة کنش‌های سیاسی هستند. بنابراین مشاهده می‌شود که در عرصه‌های جهانی صاحبان و مبدعان کلیدواژه‌ها، طراح اندیشه‌ها و زمین‌های بازی نیز بوده و دیگران در زمین آنان بازی می‌کنند. غرب در روزگار ما با کلیدواژه‌هایی چون «دموکراسی»، «آزادی» و «حقوق بشر» زمین بازی را چینش نموده و آنان که فاقد هویت و ریشة فکری بوده، با کنش‌هایی منفعلانه در زمینی ایفای نقش می‌کنند که مبدع آن، قواعد را به گونه‌ای طراحی کرده و تغییر می‌دهد تا همواره خود، پیروز میدان باشد.

امام خمینی (ره) که بنیان‌گذار انقلاب اسلامی و احیای تمدن باشکوه اسلام بود، با هوشمندی و بنابر اعتقادات ریشه‌دار شیعه از قرآن و اهل بیت (علیهم السلام)، با پنج کلیدواژة «امامت‌محوری ولی فقیه»، «امت‌گرایی»، «عدالت‌گرایی»، «مستضعفین» و «مستکبرین» بنای گفتمانی برتر را پایه گذاشت که مختص اسلام بوده تا دیگران در زمین طراحی‌شده از سوی اسلام بازی کنند. اما مشاهده می‌شود که این مفاهیم ریشه‌ای پس از رحلت امام خمینی (ره) با بی‌توجهی و بی‌فکری مسئولین و روشنفکران کم‌رنگ شده و کلیدواژه‌هایی چون «رهبر»، «ملت»، «توسعه»، «قشر آسیب‌پذیر» و «قدرت‌های جهانی» جایگزین آن‌ها شدند. [1]

نکتة حائز اهمیت این است که این عبارات جایگزین شده، همگی مابه‌ازای خارجی داشته و در طول این سال‌ها، در زمین دشمن حرکت کرده‌ایم. شبیه تلاشی که این روزها از سوی برخی رسانه‌های زنجیره‌ای برای پررنگ‌کردن مراسم تحلیف و کم‌رنگ‌نمودن مراسم تنفیذ صورت می‌گیرد. زیرا تحلیف مابه‌ازای خارجی در دیگر حکومت‌های مردم‌سالار دارد، اما تنفیذ از اختصاصات عقاید شیعه برای ادارة حکومت در عصر غیبت است.

شبیه این موارد را می‌توان در عباراتی چون «جهان سوم»، «توسعه»، «امپریالیسم» و «خاورمیانه» دید که مفاهیم غربی بوده و ما در مواردی، عبارات جایگزین را استفاده کرده‌ایم. در این زمینه امام خامنه‌ای (مدظله‌العالی) می‌فرمایند: «کلمة «پیشرفت» را ما با دقت انتخاب کردیم؛ تعمداً نخواستیم کلمة «توسعه» را به کار ببریم. علت این است که کلمة «توسعه»، یک بار ارزشى و معنایى دارد؛ التزاماتى با خودش همراه دارد که احیاناً ما با آن التزامات همراه نیستیم، موافق نیستیم. ما نمی‌خواهیم یک اصطلاح جاافتادة متعارف جهانى را که معناى خاصى را از آن می‌فهمند، بیاوریم داخل مجموعة کار خودمان بکنیم. ما مفهومى را که مورد نظر خودمان است، مطرح و عرضه می‌کنیم؛ ... ما این وام‌نگرفتن مفاهیم را در موارد دیگرى هم در انقلاب داشته‌ایم. ما از کلمة «امپریالیسم» استفاده نکردیم؛ کلمة «استکبار» را آوردیم. ممکن است یک زوایایى در معناى «امپریالیسم» وجود داشته باشد که مورد نظر ما نیست. حساسیت ما بر روى آن زوایا نیست؛ حساسیت ما بر روى آن معنایى است که از کلمة «استکبار» به دست مى‌آید. لذا این را مطرح کردیم، در انقلاب جا افتاد؛ دنیا هم امروز منظور ما را می‌فهمد. و همچنین مفاهیم دیگرى.» [2] «من اصرار دارم این منطقه را «غرب آسیا» بگویم، نه «خاورمیانه». تعبیر خاور دور، خاور نزدیک، خاور میانه درست نیست. دور از کجا؟ از اروپا. نزدیک به کجا؟ به اروپا. یعنى مرکز دنیا اروپاست؛ ... این تعریفى است که خود اروپایى‌ها کردند؛ نه، ما این را قبول نداریم. آسیا یک قاره‌اى است؛ شرقى دارد، غربى دارد، وسطى دارد؛ ما در غرب آسیا قرار داریم. بنابراین منطقة ما اسمش منطقة غرب آسیاست، نه منطقة خاورمیانه.» [3]

***

انتظار ما از آقای دکتر روحانی که خود دارای درجة اجتهاد هستند، مشخص است: احیای گفتمانی مبتنی بر عقاید شیعه. حضرت آقا و حضرت روح‌الله از لحاظ جایگاه، هیچ تفاوتی با یکدیگر نداشته و هر دو ولی امت اسلامی و نائب امام زمان (عج) هستند. پس چنان‌چه بنیان‌گذار انقلاب را، امام خمینی (ره) می‌گویند، کوثر انقلاب را نیز، امام خامنه‌ای (مدظله‌العالی) می‌خوانند.

نکتة قابل توجه این‌که چنان‌چه رئیس جمهور منتخب محترم، به چنین اقدام ارزشی قابل تقدیری دست بزنند، بین اقدام امروز ایشان با عمل سالیان دورشان تفاوت مهمی وجود دارد. در حالی آقای روحانی در خفقان پیش از انقلاب لفظ «امام» خمینی (ره) را استفاده و رایج کردند که امروزه شرایط کاملا متفاوت است. امروزه در مطبوعات و تارنماها، در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ای، در میان عموم مردم، در محافل، اجتماعات و سخنرانی‌ها، در بنرهای تبلیغاتی سطح شهرها، در کلام فرماندهان نظامی و در کلام رهبر عزیز مقاومت لبنان سیدحسن نصرالله و دیگر شخصیت‌های مذهبی و سیاسی خارجی، لفظ امام خامنه‌ای (حفظه‌الله) استفاده می‌شود و تنها، مسئولان سیاسی و صدا‌و‌سیمای کشور خودمان هستند که از استعمال این عبارت اعتقادی شیعه استنکاف می‌کنند.

پس جناب آقای روحانی، این بار نیز شما در راستای اهداف انقلاب اسلامی خط‌شکن باشید. این شما و این ولی ما امام خامنه‌ای (أیده‌الله).

 

اسناد:

1. برگرفته از سخنرانی دکتر رامین: چرا امام خامنه‌ای؟ بررسی 5 کلید واژة امام خمینی (ره) که از ادبیات سیاسی حذف شد!

2. بیانات امام خامنه‌ای (حفظه‌الله) در نخستین نشست اندیشه‌های راهبردی، 10 آذر 89

3. بیانات امام خامنه‌ای (أیده‌الله) در دیدار اساتید دانشگاه‌ها، 22 مرداد 91


نظرات  (۹)

 • تحلیل مسائل روز بهبهان
 • نمایندگان ملت در آستانه آزمون بصیرت و ولایتمداری

  شاید بگه امام هاشمی، اما امام خامنه ای نمیگه
  یک ذوب هاشمی هست
 • هم‌قدم راوی
 • سلام. خدا به قلمتان برکت بده
  پاسخ:
  علیک سلام
  انشاءالله
  احسنت بر شما فرزند راستین امام خامنه ای.

  سلام
  پیشنهاد خوبیست
  یکی از نخستین گام های گفتمان سازی، مفهوم سازی و واژه سازی است
  پاسخ:
  علیک سلام
  روز فطر دقت کردم، آقا حداقل دوبار به جای خاورمیانه گفتند غرب آسیا و شمال آفریقا
 • امیر یاربیگی
 • سلام . لینک شدید . یاحق .
  پاسخ:
  علیک سلام
  یا علی
 • امیر یاربیگی
 • سلام . با مطلبی با عنوان " نگاهی به کابینه پیشنهادی " به روزم . حتما سر بزنید و نظر بدهید .
  پاسخ:
  علیک سلام
  جسارتن،احتمالن استفاده از لفظ امام،گزافه گویی نیست؟
  مخصوصن این که نهادها و سازمان های ِزیر مجموعه ی خود ِایشون اولین بار شروع به استفاده از چنین لفظی کرده اند؟
  پاسخ:
  خیر
  اگر به اندیشه مستتر در این واژه دقت کنید می بینید که در استفاده این کلمه برای امام خمینی ره و امام خامنه ای، هیچ تفاوتی وجود ندارد.

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی